Fyzika fyzika.okhelp.cz

Analema sluneční

home »  astronomie  »  analema analemma

Sponzorované odkazy


Analema sluneční. Analema je pozice Slunce na obloze vždy přesně v určitou hodinu mísního času v průběhu roku.

Země kolem Slunce obíhá po eliptická dráze a tudíž nerovnoměrnou rychlostí (nejrychleji v přísluní - obdobně jako pouťová atrakce KLECE, či houpačka mají největší rychlost když se blíží k Zemi, protože jim Země uděluje zrychlení - tak i Slunce uděluje zrychlení Zemi na této Sluneční houpačce).
Někdy pravé poledne nastává dříve (před 12-tou hodinou), jindy zase později (po 12-té hodině času místního poledníku). Je to dáno jak právě uváděnou změnou zrychlení (které ale není konstantní tak jako na Zemi u kolmo padajícího tělesa) tak i měnící se vzdáleností Země - Slunce (mění se pozorovací úhel vzdalujícího se předmětu).
Země se pak buď přetáčí, nebo nedotáčí přesně stejným bodem proti Slunci ve stanovenou hodinu místního času.

Zeme-zrychleni-obezna-draha-Slunce-prave-poledne.png

Pokud budeme každý den v 16:00 hodin místního času fotografovat pozici Slunce v průběhu roku, vznikne nám graf tvaru číslice 8.
Z grafu je patrné, že od svátku sv.Lucie 13.prosince se začne západ Slunce zpožďovat (pranostika: Lucie noci upije, ale dne nepřidá ).

analemma-czech-republic-sunset-time

Pootočením tohoto grafu o 90° proti otáčení hodinových ručiček, získáme graf pro polohu Slunce na obloze v 8:00.
Z analemy vidíme, že skutečně nejpozdější východ Slunce v naší vlasti je mezi 2. až 4.lednem a proto Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

analemma-czech-republic-sunrise-time
Sponzorované odkazy
 

Pranostiky - počasí
home »  astronomie  »  analema analemma

Zeměpis-geografieČeský jazyk pravidlaAndroid softwarePSČDům & zahradaAuto - motoFinancePro ŽenyKuchařkaDějepisAngličtinaJazykyMatematikaGeometrieChemieFyzikaBiologie+ZdravíProgramy zdarmaDownloadSeznamkyVideoHrySportPřesný čas + počasí


  Pravidla a podminky  Právní upozornění
Copyright © 2009-2018 fyzika.okhelp.cz All right reserved