Motorové pily

Popis stránky *
• Motorové pily
• - lidově motorovky, kategorie, druhy, pohon, výhody, nevýhody, popis zařízení.
Posunout na obsah

Koronavirus (COVID-19) - info - odkazy - mapy - statistiky

- lidově motorovky, kategorie, druhy, pohon, výhody, nevýhody, popis zařízení.

Motorová pila řetězová (motorovka)

Motorová pila je zařízení k spracování dřeva jeho dělením na menší části. Zařízení vzniklo primárně pro účely těžby dřeva v lesnictví. Motorová pila se skládá z:

  • z pohonné jednotky - elektromotor, benzínový spalovací motor
  • ovládacího zařízení, elektronických částí, krytování a madel
  • řetězového hnacího kola
  • řetězové lišty
  • ozubeného řetězu

Kategorie

Elektrické řetězové pily

Vyrábí se s příkonem motoru zhruba kolem 2000 Watů a napájecím napětí 230 Voltů. Pokud si takové zařízení budete kupovat, je třeba mít v pořádku elektroinstalaci v domácnosti, či firmě, protože řada domácností má ještě nevhodnou (starou) elektroinstalaci, která nesnese dlouhodobě takové zatížení. Pokud si nejste jisti zda elektroinstalace ve vašem domě ustojí takové zařízení, poraďte před nákupem s odborníkem.
Výhody jsou především nižší hlučnost, jak u benzínových pil, dále nevznikají jedovaté výfukové plyny a také teplota zařízení je mnohem nižší, jak u benzínové pily.
Nevýhody pokud motor pily není poháněn vestavěným akumulátorem, tak je pravděpodobně připojen k elektrické síti pomocí kabelu, který nejenže překáží, ale může být zdrojem úrazu elektrickým proudem zejmena při poškození právě řetězem pily.

Benzínové řetězové pily

Jsou osazeny většinou dvoutaktním spalovacím motorem. Výhodou je nesporně to, že zařízení není odkázáno na nějaký pevný zdroj přísunu energie, jako je tomu u elektrických pil. Nevýhodou může být vyšší hlučnost a teplota některých částí zejména výfuku spalin a dále spaliny samotné v uzavřených nevětraných prostorách.

Hobby

Jak už název napovídá tato kategorie pil je určena pro domácí (občasné) použití. Výrobky jsou většinou nejlevnější, odlehčené, ale opradu určené k občasnému použití určitě ne ke každodenní osmi-hodinové práci.

Střední kategorie (farmářská)

Pily této kategorie jsou již osazeny kvalitnějšími komponentami a jsou hojně využívány v domácnostech pro přípravu dřeva na zimní sezónu protože značky Husqvarna, Stihl, či Jonsered pracují většinou 20 sezón bez poruchy (nařezání 10m kubických dřeva na zimu) a to je z hlediska vývoje zařízení dostačující, protože za tuto dobu se vývoj posune o značný kus a je lepší si pořídit nové zařízení, které bude jistě bezpečnější a ekologičtější.

Profesionální pily

Tato kategorie pil je uzpůsobena ke každodennímu používání. Tyto pily jsou nejdražší, takže je třeba kupovat jen značkové zboží, abychom si ušetřily nervy s nekonečnou reklamací závad. Profesionální pily jsou robustní, ale přitom lehké v poměru VÝKON : VÁHA.
Mají kvalitní upnutí řetězové lišty takže se nestává, že je nutno často napínat řetěz, což u méně kvalitních pil je snad nejčastější činnost, kterou musíme provádět, dále bývají osazeny samočistícími filtry nasávaného vzduchu, vyhřívanými madly, antivibračními segmenty, elektronicky řízeným zapalováním, kvalitní řetězovou lištou, řetězem atd.
U značkových výrobků je již dnes běžné dokonalé vyvážení klikového mechanizmu což příznivě působí nejen na výkon a životnost zařízení, ale především šetří klouby rukou pracovníka, který se zařízením pracuje.

Oleje

Oleje k mazání řetězu

V současnosti se klade velký důraz na ekologii provozu motorových pil a za znečištění životního prostředí zejména zdrojů pitné vody jsou vysoké sankce.
Jelikož veškerý olej většinou unikne do okolní zeminy, byly vyvinuty profesionální biologicky odbouratelné oleje na mázání řetězů ( moderní oleje k mazání řetězů jsou na přírodní bázi a tudíž se v přírodě snadno rozloží).
Například firma STIHL dodává ekologický olej STIHL Bioplus speciální, ekologicky příznivý mazací olej, určený pouze na mazání řetězů motorových pil. Plně nahrazuje minerální oleje pro tento účel a vyznačuje se vysokou přilnavostí k mazaným plochám.

Olej do motorové pily

Tímto olejem je míněn olej, který se přidává do benzínu za účelem mazání klikového mechanizmu, pístu, válce, ložisek a dalších částí dvoutaktních motorů. Zásedně se řídíme manuálem dodávaným s výrobkem, kde je uvedena značka oleje vhodná pro tento účel. V žádném případě nezkoušejte nahrazovat doporučený olej oleji jinými. Jeden z hlavních důvodů je ten, že pokud tak učiníte, pravděpodobně již nebudete mít nárok na reklamaci výrobku v případě jeho poškození (zadřítí pístu ve válci, poškození ložisek, nadměrné vibrace motoru atd.). Dalším důvodem je že každá společnost spolupracuje, nebo dokonce sama vyvijí svůj olej tudíž jej dlouhodobě testuje jak působí na části motoru a vybere ten nejvhodnější. Dnešní řetězové pily jsou osazeny motory, které dosahují vysokých otáček a nevhodný olej může snadno způsobit zničení celého motoru během několika sekund, nebo minut.

Bezpečnost práce

Aby retěz měl kontakt s řezaným materiálem nemůže být krytovaný proto je zařízení velmi nebezpečné. Při kontaktu s částí těla dochází k rozsáhlým poraněním, či dokonce k anputacím končetin. Také vymrštěný řezný materiál může způsobit zejména poranění očí. Vybrace zařízení zase poškozují klouby zejména rukou. Hluk benzínových motorů zase poškozuje sluch. Se zařízením smí pracovat pouze osoby starší 18 let.

Ochranné pomůcky

Ochranné pomůcky tvoří obličejový štít nejlépe pokud je součastí kompletu s přilbou a sluchátky pro ochranu sluchu. Dále antivibrační rukavice, pevný oděv bez volných částí, neprůřezné kalhoty a pevná obuv.

letter
facebook share button

Pranostiky - počasí


KONEC MOJE IP VYPISY


11 Share
Share
Tweet